اخبار و اطلاعیه ها

  آخرین اخبار
  آخرین اخبار آخرین اخبار
 • آمار کدهای سهامداری به ۹ میلیون و ۳۶۴ هزار رسید
  به گزارش پایگاه خبری « عصراعتبار » به نقل از صدا و سیما,محمدرضا محسنی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) افزود: در حال حاضر بیش از 4 میلیون و 808 هزار مرد و 2 میلیون و 268 هزار زن در بازار سرمایه کد سهامداری دارند و بیش از 51 هزار کد حقوقی نیز صادر شده است. وی گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی 260 کد سهامدار خارجی در سال گذشته صادر کرد که در مقایسه با سال قبل از آن رشد 46 درصدی داشت. محسنی اظهار داشت: در آخرین ماه سال گذشته نیز 18 کد سهامدار خارجی جدید در بازار سرمایه صادر شد تا مجموع کد سهامداران خارجی به 820 کد برسد. وی درباره اقدامات اداره ثبت شرکت ها به منظور تسهیل و تسریع فرآیند افزایش سرمایه گفت:: سازمان بورس و اوراق بهادار اقدامی را درزمینه تسهیل و بهبود فرآیند های افزایش سرمایه شرکت ها انجام داده، اما هنوز دستورالعملی در این خصوص به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال نشده است. محسنی گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی در سال 95 پذیره نویسی 29 شرکت را به ارزش 66 هزار میلیارد ریال انجام داد. مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) ...
 • ۱۵۰ راهکار بهبود رتبه ایران در کسب و کار بانک جهانی
  به گزارش پایگاه خبری« عصر اعتبار » به نقل از ایبنا، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با بیان این مطلب که طبق آخرین گزارش انجام کسب و کار بانک جهانی در سال 2017، جمهوری اسلامی ایران در رتبه 120 از میان 190 کشور جهان و در جایگاه شانزدهم در میان 25 کشور منطقه سند چشم انداز قرار گرفته است، افزود: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با توجه به جایگاه نامطلوب ایران در رتبه بندی انجام کسب و کار، مجموعه مطالعات «راهکارهای بهبود رتبه ایران در گزارش انجام کسب و کار بانک جهانی» را در سال های 1392-1393 تهیه و منتشر کرده است. در این مطالعات راهکارهایی برای وضع، حذف یا اصلاح قوانین، مقررات و رویه های اجرایی با هدف دستیابی کشور به رتبه اول در میان کشورهای سند چشم انداز ارائه شده اند. در گزارش حاضر نیز در مجموع 150 مورد از اقدامات لازم برای بهبود رتبه ایران در گزارش انجام کسب و کار به تفکیک نهادها و دستگاه های اجرایی مسئول پس از به روز رسانی راهکارهای پیشنهادی مطالعات گذشته با توجه به اقدامات صورت گرفته در دو سال اخیر ارائه شده که این مجموعه می تواند مبنایی برای اصلاحات سال های آتی فراهم کند و ملاک ...
 • معاون قالی باف قبل از انتخابات استعفا داده بود
  صراط: معاون شهردار تهران گفت: یک معاون که پیش از نوروز استعفای خود را به شهردار داده بود و با دستور شهردار تهران مقرر شده بود که تا پایان انتخابات سر کار خود بماند، بقیه معاونین مشغول فعالیت هستند و تا آخرین روز دوره کاری به فعالیت خود ادامه می دهند. به گزارش فارس، ناصر امانی در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به موضوع مطرحه از سوی یکی از اعضای شورای شهر مبنی بر رفتن معاونین شهردار تهران و عدم حضور در سر کار خود گفت: همه معاونین و شهردار تهران از روز شنبه هفته جاری سر کار خود حضور پیدا کرده اند. به گفته امانی، فقط یک معاون که پیش از نوروز استعفای خود را به شهردار داده بود و با دستور شهردار تهران مقرر شده بود که تا پایان انتخابات سر کار خود بماند، بقیه معاونین مشغول فعالیت هستند و تا آخرین روز دوره کاری به فعالیت خود ادامه می دهند. امانی در خصوص تذکر یکی از اعضا در خصوص واگذاری زمین سوارکاری گفت: این زمین سوارکاری به هیچ عنوان واگذار نخواهد شد چرا که جزء املاک شهرداری تهران است.
 • فتوای عجیب مفتی سعودی درباره کشتن سگ
  یک مفتی وهابی به سراغ فتوای کشتن سگ رفته و در این زمینه تقسیم بندی عجیبی کرده است. به گزارش «العالم»، به نظر می رسد مبلغان وهابی از صدور فتواهای عجیب و جنجال برانگیز که هیچ سودی برای مردم ندارند، اهداف خاصی را دنبال می کنند. آخرین مورد از اینگونه فتواهای عجیب، فتوای زین العابدین کامل مبلغ سلفی وهابی است که می گوید سگ های ولگرد به دو دسته تقسیم می شوند؛ کشتن یک دسته از آنها جایز و بلامانع است و اما دسته دوم را نباید کُشت. او حکم می کند که کشتن سگ سیاه جایز است؛ زیرا شیطان است. همچنین سگ هار را می توان کشت؛ زیرا به دیگران آسیب می رساند. اما کشتن دیگر سگ ها جایز نیست. بر اساس این گزارش، وی در گفت وگو با پایگاه «فتوا» افزود: اگر این سگ ها موذی باشند باید صدمه و آسیب این سگ ها را از خود دور کرد؛ حتی اگر از طریق کشتن آنها باشد.
 • 4گوشه دنیا/ اتفاق جالب برای دختر جوان در متروی چین
  باشگاه خبرنگاران/ شاید اتفاقی که به تازگی در ایستگاه متروی " ژوجیانگ ژین چنگ " استان " گوانگ دونگ " چین رخ داده است دلیل خوبی برای تاکید بر امن بودن مترو و قطارهای زیرزمینی در سراسر جهان باشد. به تازگی یک دختر جوان که موهایش بین درب واگن مترو گیر کرده بود مجبور شد تا شش ایستگاه دیگر را نیز با این وضعیت پشت سر بگذارد. تصاویر منتشر شده این دختر جوان را که خونسردانه در کنار درب قطار ایستاده و مشغول چک کردن تلفن همراهش است نشان می دهد. بعد از این اتفاق در ابتدا این دختر تلاش کرد تا موهایش را از درب مترو رها کند اما موفق به این کار نشد. سپس در ایستگاه بعدی مسئولان مترو به این دختر اعلام کردند که بدلیل عدم اختلال در عملیات جابجایی مسافران، آنها قادر به بازکردن درب قطار تا ایستگاه آخر نیستند و به وی پیشنهاد دادند تا برای خلاص شدن موهایش را ببرد. این دختر با رد پیشنهاد آنها تصمیم گرفت تا شش ایستگاه باقی مانده را نیز پشت سر بگذارد و سرانجام در ایستگاه آخر از این موقعیت خلاص شد. با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید
 • ادای دین به موسیقی خیابانی
  گروه «داماهی» سرانجام بعد از دوری یک ساله از انتشار آخرین تک آهنگش، قطعه «جاده لغزنده است» را منتشر کرد.
 • اقتصاد وابسته به نفت مقاومتی نیست

  گزارشی از نهمین نشست تخصصی همایش ملی نفت و توسعه اقتصادی

  با موضوع: توسعه ظرفیت های تولیدی جایگزین نفت

  دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز

  چهارشنبه 1392/10/04

   

  در ادامه سلسله نشست های تخصصی همایش ملی «نفت و توسعه اقتصادی»، نهمین نشست این همایش روز چهارشنبه، چهارم دی ماه 1392 در دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز برگزار شد.

  در این نشست جناب آقای دکترمرتضی عزتی دبیر علمی همایش، دکتر جلیل خداپرست عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، دکتر خسرو پیرایی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، دکتر محمد حسین کریم رئیس انجمن علمی توسعه روستایی ایران و جناب آقای مهندس فریدون فرقانی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان فارس به ارائه سخنان خود پرداختند.

  • در ابتدای این نشست جناب آقای دکتر مرتضی عزتی به بیان سخنان خود پرداختند.

  ایشان هدف از برگزاری این نشست را یافتن راهکارهایی در جهت جایگزینی منافع درآمدی نفتی اشاره کرده و افزودند: اگر ما بخواهیم نفت را از شکلی که در حال حاضر استفاده می کنیم کنار بگذاریم و از وابستگی شدید اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی بکاهیم، ناچار هستیم که برای بخشی از منافعی که از نفت داریم جایگزینی پیدا بکنیم. در این نشست درصدد آن هستیم که دریابیم کدام یک از بخشها می تواند جایگزین مناسبی برای نفت باشد. در این زمینه بایستی بررسی کنیم که آیا بخشهای دیگر، ظرفیت جایگزین شدن برای بخش نفت را در اقتصاد کشور دارند یا خیر. کدام بخشها ظرفیت بیشتری دارند و نهایتا این که چرا تا به حال این ظرفیت ها تحقق پیدا نکرده است.

  نفت درتولید کشور ما سهم 22 درصدی و در صادرات کشور سهم حدود 65 درصدی از کل صادرات و در درآمدهای دولت سهم 50 الی 55 درصدی را دارد.

  با بررسی سهم بخشهای مختلف اقتصادی کشور با سایر کشورها به این نتیجه می رسیم که وضعیت کشور ما شباهت چندانی با گروه کشورهای مختلف از جمله کشورهای صادرکننده نفت، کشورهای در حال توسعه و سایر گروه کشورها ندارد. مثلا در بین گروه کشورهای صادرکننده نفت ما دارای سهم بسیار زیاد بخش خدمات به همراه کشور عربستان هستیم و در بین گروه کشورهای در حال توسعه، سهم بخش کشاورزی در کشور ما بسیار بیشتر از سایر کشورها و سهم صنعت و معدن بسیار کمتر می باشد.

  دبیر علمی همایش در ادامه سخنان خود افزودند: ما بایستی سهم صنعت از تولید ناخالص داخلی خودمان را بالاتر ببریم. اقتصاد جهانی امروز وضعیتی را دارد که سهم صنعت در آن بالاست. شاید با توجه به این عواملی که ذکر شد، صنعت ظرفیت بیشتری را برای جایگزین شدن در برابر نفت داشته باشد.

  دکتر عزتی بیان کردند: اگر ما درصدد جایگزین کردن درآمد های نفتی با بخشهای دیگر درآمدزا هستیم و می خواهیم همانند کشورهای در حال توسعه که فاقد منابع نفتی هستند قدم برداریم، باید جهت گیری­مان این باشد که سهم صنعت از تولید ناخالص داخلی را از حدود 18 درصد در حال حاضر به سمت 30 درصد حرکت کند. اگر به این کار اقدام کنیم هم می توانیم راجع به اشتغال­زایی این بخش امیدوار باشیم که قطعا بیشتر از بخش نفت است و همچنین توانایی دولت برای اخذ مالیات افزایش می یابد.

  ایشان در پایان سخنان خود افزودند: اگر سهم بخش خدمات زودتر از زمانی که نیاز به این بخش باشد افزایش یابد، در مواقعی همانند وضعیت فعلی ما، جای تولیدات صنعتی را می گیرد و مانع توسعه کشور می شود.

  • در ادامه این نشست جناب آقای دکتر خداپرست به ارائه سخنان خود پرداختند.

  ایشان در ابتدای سخنان خود بیان نمودند که: مشکل ما در تابع تولید ماست و یکی از مهمترین عوامل این تابع در اقتصاد ما که اثرات منفی خود را در سالیان متمادی به کشور وارد کرده است، مدیریت است.

  دکتر خداپرست در ادامه سخنان خود به اثبات ناکارآمدی مدیریتی کشور در به وجود آمدن شرایط فعلی، که شاهد افزایش وابستگی اقتصاد به نفت هستیم پرداخته و بیان کردند: به علت فقدان مدیریت صحیح مثلا در بخش آموزشی استانهای کشور، به جای اینکه آموزش و پرورش امکانات خود را به صورت یکسان در تمام مناطق پخش کند، آنرا در چند منطقه هزینه می کند و باعث می شود که اولیاء، دانش آموزان خود را با سرویس و مصرف هزینه های زیاد به آن مناطق برسانند. من تمام این مشکلات را در ناکارآمدی مدیریتی می بینم.

  ما کشور پهناور و بادخیزی هستیم (سرعت متوسط باد در کشور 6 متر بر ثانیه است)، 300 روز در سال آفتاب داریم می توانیم از انرژی خورشیدی و بادی استفاده کنیم البته اگر برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم. ما به خاطر تنوع آب و هوایی که داریم می توانیم از انرژی زیست توده استفاده بکنیم.  اگر مدیریت خوب و اراده محکم داشته باشیم که بخواهیم واقعا این کار اتفاق بیافتد.

  استفاده از این انرژی های جدید همواره از سال 1327 در سندهای توسعه ای کشور وجود دارد اما در اجرایی شدن دچار مشکل می شوند که من این مشکل را در مدیریت می بینم.

  این استاد دانشگاه افزود: از نظر تنوع گونه های گیاهی، کشور ما از کل اروپا تنوع بیشتری دارد. و ما جزء کشورهای جوان در سطح جهان هستیم و تمام این موارد یک مزیت در جهت توسعه اقتصادی کشور برای ماست.

  ما به دلیل عدم مدیریت صحیح مصرف انرژی به نقطه ای رسیده ایم کمه گاز مصرفی در ایران برابر است با کل گاز مصرف شده در بخش صنعت اروپا

  دکتر خداپرست در قسمت پایانی سخنان خود اشاره کردند که: مدام از درآمدهای مالیاتی به عنوان جایگزین درآمد نفت صحبت می شود در حالیکه باید ابتدا کسب و کار باشد تا بتوان با مالیات گیری از آنها، وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی را کاهش داد. از لحاظ فضای کسب و کار رتبه 145 در میان 185 کشور را دارا هستیم.

  • در ادامه این نشست جناب آقای مهندس فرقانی به ارائه سخنان خود با موضوع «بررسی فضای کسب و کار در ایران» پرداختند.

  ایشان در ابتدا به معرفی وظایف و نقش اتاق بازرگانی استان فارس پرداخته و بیان کردند: این اتاق به عنوان مشاور سه قوه از طرف بخش خصوصی به ارائه خدمات می پردازد و علاوه بر صدور کارت بازرگانی به عنوان پل ارتباطی بین بخش خصوصی و دولت عمل می کند.

  متاسفانه کمتر از 20 درصد اقتصاد کشور ما را بخش خصوصی در اختیار دارد و این یکی از موانع رهایی اقتصاد کشور از درآمدهای نفتی است. اگر ما به دنبال ایجاد تحرک و حماسه ای در بخش تولید و اقتصاد کشورمان هستیم بایستی این روند تغییر کند. برای این تغییر نیاز به افرادی داریم که بتوانند ریسک پذیر باشند، دانش کافی را دارا باشند، مسئولیت پذیر باشند و منافع ملی را به منافع شخصی خود ترجیح دهند.

  مهندس فرقانی افزودند: با توجه به آمارهای مربوط به سال 2011 ، سهم ایران از تولید ناخالص جهانی تنها 0.69 درصد است. از لحاظ فضای کسب و کار از 185 کشور رتبه 145 را دارا هستیم. که این با توجه به رتبه دوم در ذخایر گازی جهان و رتبه بالا در ذخایر معدنی بسیار آزار دهنده است و انتظار رتبه های بالاتری را داریم.

  ایشان از جمله راهکارهایی که باید مورد استفاده قرار گیرد تا در شاخص فضای کسب و کار شاهد بهبود باشیم را به موارد زیر اشاره کردند:

  1-قانونی در سال 1390 با پیگیری اتاق بازرگانی ایران به تصویب رسید به نام قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار؛ این قانون 29 ماده دارد. ما در تلاش هستیم که در این دولت جدید این مواد را اجرایی کنیم. یقینا اگر این مواد اجرایی شود، فضای کسب و کار ما بسیار بهبود می یابد. 2-پیگیری راجع به اجرایی شدن صحیح و کامل اصل 44 قانون اساسی و واگذاری حقیقی شرکتهای دولتی به بخش خصوصی با یک قیمت مناسب

  در استان فارس با دارا بودن 37 شهرک صنعتی، علی رغم دارا بودن تولید 10 میلیون تنی انوع محصولات کشاورزی (که 2.5 میلیون تن آن مربوط به محصولات باغی هست) در زمینه صنایع تبدیلی این بخش با مشکل روبرو هستیم و کمتر از 20 درصد این محصولات به فرآوری­های بعدی میرسند.

  رئیس اتاق بازرگانی استان فارس در پایان سخنان خود افزودند: در زمینه استفاده از ضایعات ما کار جدی در استان نکرده ایم. صنعت recycle که یک صنعت بسیار درآمدزا در جهان است باید بسیار مورد توجه ما قرار بگیرد.  در بحث بهره وری ما مشکل داریم. راندمان کاری هر فرد ایرانی در روز 20 الی 25 دقیقه است. در استان فارس معادن هنوز دست نخورده هستند البته در سالهای اخیر با تشکیل خانه معدن، 37 نوع ماده معدنی شناسایی شده است که 21 نوع این مواد در حال بهره برداری است. حدود 270 معدن در استان فارس در حال بهره برداری با ظرفیت پایین داریم که بایستی در افزایش ظرفیت استخراج و بهره برداری از این معادن هم برنامه ریزی صورت گیرد تا با این افزایش بهره برداری بتوانیم جایگزینی برای درآمدهای نفتی در کشور فراهم کنیم.

  • در ادامه این نشست جناب آقای دکتر پیرایی به ارائه سخنان خود با موضوع «نفت، موهبت یا آفت» پرداختند.

  ایشان در ابتدای سخنان خود بیان نمودند که: دارا بودن نفت یعنی همان طلای سیاه را باید غنیمت شمرد. نفت منافع بالقوه بسیار زیادی را دارا می باشد. انتظار می رود که اکتشاف و فروش نفت موجبات رشد اقتصادی و تحول ساختار اقتصاد کشور را فراهم بکند. بنابراین وجود منابع هنگفت نفتی باید به عنوان یک موهبت برای کشور به حساب آید.

  دکتر پیرایی در ادامه به بیان نتایج دو مطالعه مهم در بحث آفت منابع پرداخته و افزودند: دو مطالعه توسط ساکس و وارنر در سال 1999 و 2001 انجام گرفت که جزء منابع مهم و اصلی در زمینه آفت منابع (resource curse) هستند و روشی که توسط این دو در این زمینه  مورد استفاده قرار گرفته است توسط سایرین هم به کار برده شده است.

  ساکس و وارنر در مطالعات خود  نشان دادند که از سال 1960 تا 1990 رشد درآمد سرانه کشورهایی که از منابع طبیعی سرشار بهره نمی برند، 2 الی 3 برابر بیشتر از رشد درآمد سرانه کشورهایی است که برخوردار از منابع طبیعی فراوان می باشند. این دو به این نتیجه رسیدند که وابستگی به نفت می تواند زمینه های کاهش در رشد درآمد مورد انتظار کشور را فراهم کرده و مانع تنوع بخشی به اقتصاد شود و شاخص های رفاهی را نامطلوب کرده و فقر و نابرابری و بیکاری را افزایش دهد.

  ایشان در قسمت بعدی سخنان خود به تعریفی از پدیده بیماری هلندی پرداخته وبیان نمودند: بخش نفت به عنوان بخش پیشرو با درآمدهای ارزی زیادی که به همراه دارد، نرخ ارز حقیقی را افزایش داده و نیروی کار و سرمایه را از بخشهای دیگر به سمت بخش غیرقابل تجارت انتقال می دهد و منجر به ایجاد پدیده بیماری هلندی می شود.

  نفت به تنهایی نمی تواند رشد اقتصادی را کاهش و یا افزایش دهد، بلکه به صورت غیر مستقیم از طریق موارد زیر در تولید و رشد اقتصادی کشور تاثیر می گذارد: 1- ثروت بادآورده نفت با فشار بر روی نرخ ارز حقیقی و افزایش حرکت نیروی کار و سرمایه از بخشهای مولد به بخشهای غیرقابل تجارت از جمله مسکن، موجب آسیب رساندن به بخشهای دیگر از جمله کشاورزی و صنعت می شود و این یکی از عوامل کاهش رشد اقتصادی در میان مدت و بلندمدت می گردد. 2- نااطمینانی نسبت به قیمت نفت از اجرایی شدن برنامه های توسعه می کاهد و به عنوان سدی در برابر توسعه کشور عمل می کند. 3- این بی ثباتی در قیمت نفت از طرف دیگر باعث تاثیر منفی بر بودجه کشور شده و موجب اختلال در برنامه ریزی های مالی دولت می شود و کشور را از هداف توسعه ای خود دور می کند. 4- نفت سرمایه برترین صنعت شناخته شده است و از نرخ جذب نیروی کار کمی برخوردار است. از طرف دیگر این صنعت نیاز به نیروی کار متخصص دارد و با توانایی های نیروی بیکار در کشور هماهنگی کمی دارد.

  از نظر دکتر پیرایی آنچه وابستگی اقتصاد به نفت برای اقتصاد ایران به وجود آورده است را به سختی می توان نام بیماری هلندی بر آن گذاشت. بلکه باید نام "بیماری ایرانی" بر آن بگذاریم زیرا ما علاوه بر بیماری هلندی شاهد مواردی هستیم که در بیماری هلندی وجود ندارد از جمله: افزایش مخارج دولت، نرخ بالای واردات به ویژه مواد غذایی، نرخ دستمزد بالا در بخش صنعت، رکود بخش کشاورزی، نرخ بیکاری و تورم بالا

  این استاد دانشگاه افزودند: مرکز دموکراسی، توسعه و حاکمیت قانون وابسته به دانشگاه استنفورد یکی از مشخصه های اصلی اقتصادهای وابسته به نفت را کاهش استانداردهای زندگی می داند و این مرکز تاکید می کند که ناکارآمدی نهادی بیش از سایر عوامل، فقر را در کشورهای وابسته به نفت تشدید می کند. در کشورهای وابسته به نفت روابط صحیحی بین عملکرد اقتصادی با فقر و نابرابری برقرار نمی گردد. این مشکلات نه به علت وجود نفت است بلکه به علت ساختارهایی است که اقتصاد وابسته به نفت ایجاد می کند.

  ایشان در قسمت پایانی سخنرانی خود پیشنهاداتی را برای رهایی از وابستگی اقتصاد کشور به نفت ارائه دادند:

  1. وضع قوانین در خصوص شفافیت درآمدی
  2. پیامدسازی طرحهای مدیریت صحیح درآمد و هزینه
  3. ایجاد صندوق مهار شوک نفت در کنار صندوق ذخیره ارزی
  4. استفاده بهینه از ظرفیت های بالقوه کشور
  5. انجام اصلاحات به منظور حمایت از بخش کشاورزی و بخشهای مولد و خدمات اجتماعی
  6. اصلاح نظام مالیاتی

  ایشان اظهار نمودند که بدون انجام این اصلاحات، عواقب زیان ­بار وابستگی به نفت از بین رفتنی نیست.

  دکتر پیرایی رتبه کشور در ارتباط با شاخص فلاکت را بسیار نگران کننده عنوان کردند. ایشان بیان کردند احراز  رتبه 23 است از بین 197 کشور، این را ایجاب می کند که کاهش تورم و بیکاری در زمره مهمترین شاخص های هر گونه سیاست، برنامه و تصمیم گیری اصلاحی قرار گیرد. لازم است قوانین مجلس شورای اسلامی علاوه بر این که از لحاظ مغایر نبودن با قانون اساسی مورد بررسی قرار می گیرند، از لحاظ عدم وابستگی به نفت، مهار تورم و کاهش نرخ بیکاری هم مورد توجه قرار گیرد.

  • در ادامه این نشست جناب آقای دکتر محمد حسین کریم به ارائه سخنان خود پرداختند.

  ایشان بیان کردند که نسخه درمان بیماریهایی که آقای دکتر پیرایی بیان کردند در روستاها و توجه به این بخش است. چگونه است که در سال 1290 هجری شمسی حدود 90 درصد شاغلین کشور در بخش کشاورزی فعال بودند و اقتصاد کشور هیچگونه بیماری نداشت و حالا که سهم این بخش به 15 الی 20 درصد رسیده است با این همه مشکلات روبرو هستیم.

  دکتر کریم افزودند: وابستگی به درآمدهای نفتی باعث ضعف کشور به خصوص در زمانهای مواجهه با تکانه های قیمتی نفت می شود و ما که در افق چشم انداز 20 ساله کشور قرار است در حوزه امنیت غذایی جزو کشورهای اول منطقه باشد، باید برای دستیابی به این مهم به حمایت از تولیدات داخلی از جمله حمایت از بخش کشاورزی اقدام کنیم.

  رئیس انجمن علمی توسعه روستایی ایران با اشاره به این نکته که: کارشناسان بیان می کنند بخش کشاورزی مادر تمام صنایع دنیاست، افزودند: به جای اصلاحات ارضی و تکه تکه کردن زمین بایستی اصلاحات منابع آبی در کشور صورت می گرفت تا راندمان تولید در این بخش افزایش می یافت. از لحاظ منابع آبی، ایران پنجمین کشور آبیاری جهان است ولی راندمان آب در تولید بخش کشاورزی در کشور حدود 30 درصد است که باید برای این معضل بزرگ هم چاره اندیشی کنیم.

  ایشان اقتصاد مقاومتی را ایمن سازی و مقاوم سازی اقتصاد کشور تعریف کرده و بیان داشتند که: معنای اقتصاد مقاومتی حصار کشیدن به دور خود نیست، بلکه بدین معناست که باید به منابع تولید و علم و دانش داخلی متکی باشیم و راهکارهای رسیدن به این مهم عبارت اند از: توسعه کشاورزی و مردمی کردن اقتصاد، تلاش در جهت کاهش فسادها، مدیریت و صرفه جویی در مصرف با استفاده از الگوی قناعت

  دکتر کریم بیان کردند: ما سالانه 12 میلیون تولید گندم داریم اما ضایعات گندم از سر زمین که خوشه ها جمع آوری می شوند تا سر سفره که تکه های خشک آنرا به دور می ریزیم حدود 30 درصد کل تولید ما را شامل می شود و معادل این 30 درصد ضایعات، 4 میلیون تن واردات داریم. یعنی میزان تولید و مصرف ما اگر بتوانیم جلوی ضایعات را بگیریم تقریبا برابر هم هستند و نیازی به واردات نخواهیم داشت.

   

  منبع:

  http://www.oaed.ir/content/945101007

   

  http://isna.ir/fa/news/92100502679/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

  اوقات شرعی